W biznesie nie wszyscy grają uczciwie i mogą tym samym chcieć zdobyć informacje, które zarezerwowane są wyłącznie dla pracowników danej firmy. Dostępnych opcji kradzieży danych gospodarczych jest mnóstwo, od ataków hakerskich po montaż urządzeń podsłuchujących.
Tego typu sytuacje nie należą jednak tylko do świata filmów, ale jest to realny problem, z jakim borykać się muszą przedsiębiorcy.

Pod względem prawnym jest to dość grząski grunt, gdyż szpiegostwo gospodarcze nie zostało jasno sprecyzowane, jeżeli chodzi natomiast o inwigilację, to każda jej forma jest zabroniona, bez uprzedniej zgody i wiedzy osoby, której ma ona dotyczyć. Należy przy tym dodać, że pozyskiwanie takich informacji tajnie jest przedsięwzięciem nielegalnym. Przestępstwa gospodarcze mogą być nawet karane pozbawieniem wolności.

Jakie dane chcą pozyskać szpiedzy?

Do informacji, które są szczególnie przydatne dla konkurencyjnych firm, możemy zaliczyć, chociażby plany produkcyjne, wykorzystywana w przedsiębiorstwie technologia, dane finansowe, dane klientów, zaplanowane akcje marketingowe, źródła dostaw. Należy tym samym uważać, jakie informacje zamieszczane są w ogłoszeniach o pracę lub przekazywane podczas konferencji.

W jaki sposób ktoś może wykraść dane naszego przedsiębiorstwa i jak się przed tym ustrzec?

Działania inwigilacyjne mogą być prowadzone przez pracowników, którzy zostali przekupieni przez konkurencję. Dlatego informacje najwyższej rangi należy przekazywać tylko zaufanym pracownikom, co do których mamy pełne zaufanie.

Ataki cybernetyczne są coraz bardziej wyrafinowane i wyspecjalizowane. W czasach, gdy niemal każda firma dostępna jest w sieci, to tym samym próby kradzieży danych zostały przeniesione na tę płaszczyznę. W wyniku takich ataków mogą wyciec projekty, własność intelektualna oraz dane klientów. Dlatego tak ważne w każdej firmie powinno być odpowiednie przeszkolenie z zasad cyberbezpieczeństwa. Wszystkie wiadomości poufne powinny być szyfrowane, a skrzynki mailowe podwójnie zabezpieczone. Za zgodą pracowników można też zainstalować oprogramowanie, które będzie śledziło ich poczynania i tym samym zredukuje ryzyko wysyłania poufnych danych osobom niezwiązanym z przedsiębiorstwem.

 

Tradycyjne podsłuchy nadal są niestety obecne. W strategicznych miejscach umieszczane są pluskwy, które mogą gromadzić dane i podsłuchiwać rozmowy odbywające się na najwyższym szczeblu. Gromadzone w ten sposób informacje mogą być wykorzystane na szkodę firmy. Dlatego tak ważne jest, aby w razie jakichkolwiek podejrzeń zgłosić się do sprawdzonej agencji detektywistycznej. W przypadku podsłuchów wykrywanie urządzeń szpiegujących na własną rękę jest niesamowicie trudne. Zazwyczaj są to urządzenia bardzo małych rozmiarów, które mogą mieścić się w różnych przedmiotach używanych w biurze, a także zostać zainstalowane w niewidocznych miejscach. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do profesjonalnego biura detektywistycznego. Prywatni detektywi posiadają specjalistyczny sprzęt, który służy do wykrywania i neutralizowania tego typu zagrożeń.

 

Rozmowy biznesowe powinny być przeprowadzane w specjalnych pomieszczeniach, które zostały dokładnie sprawdzone pod kątem obecności potencjalnych urządzeń o przeznaczeniu specjalnym. Dobrze by było ono również odpowiednio dźwiękoszczelne, aby informacje nie trafiły do niepowołanych ludzi, dlatego też, przed każdym ważnym spotkaniem biznesowym warto sprawdzić pomieszczenie, w którym się ono będzie odbywać, aby uniknąć wycieku informacji, oferujemy takie usługi.

Szpiegostwo gospodarcze i wywiad gospodarczy, czym się różnią?

Zapewne dziwić Cię może, że niektóre agencje detektywistyczne w tym również nasza oferują usługę wywiadu gospodarczego. Należy przy tym zaznaczyć, że nie jest to określenie tożsame ze szpiegostwem gospodarczym! W przypadku szpiegostwa pozyskane informacje są w sposób nielegalny i dotyczą danych, których firma nie chce publikować. Z kolei wywiad gospodarczy jest to znalezienie i skompletowanie wszystkich informacji na temat firmy, jakie można pozyskać w legalny sposób.

Zatem chcąc zabezpieczyć się przed wyciekiem danych z firmy, powinieneś skorzystać z pomocy wykwalifikowanych detektywów. Nie tylko zajmą się oni namierzeniem i neutralizacją urządzeń podsłuchowych, ale również pokażą Ci jak odpowiednio zabezpieczyć wrażliwe informacje przed kradzieżą.

Zaufali nam

logo IBM
logo Biedronka
logo Lilly
logo Toyota
logo Whirlpool
logo Regus
Zapoznaj się z naszym blogiem

Dowiedz się, jak rozwiązujemy zagadki, jakie techniki stosujemy i poznajcie najbardziej zaskakujące przypadki z przeszłości i teraźniejszości.


Sprawdź nasze inne usługi

Poznaj naszą ofertę dodatkową i odkryj, jak możemy pomóc Ci pomóc. Razem ścigamy prawdę!


mapa województw Polski

Obszar działania

Główne biuro detektywistyczne znajduje się w Warszawie, niemniej podejmujemy się prowadzenia spraw z całej Polski, prosimy o kontakt, pomożemy.

Podejmujemy się prowadzeniem spraw na terenie całego kraju


Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej na wszystkie Twoje pytania, Odwiedź również nasze biuro, by opowiedzieć o swoim problemie.

Nasze biuro

ul. Wincentego Rzymowskiego 47
02-697 Warszawa

Formularz kontaktowy