Badania DNA na ojcostwo - ustalenie ojcostwa:

Współcześnie wykonywane badania DNA na ojcostwo znajdują zastosowanie w wielu spornych sytuacjach życiowych i cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze względu na prostotę ich wykonania oraz ogromną skuteczność (99,99 procent w badaniu potwierdzającym ojcostwo i 100 procent w przypadku jego wykluczania). Oprócz ojcostwa, dają również możliwość ustalenia pokrewieństwa, zdrady małżeńskiej oraz identyfikacji osób.

Nasi prywatni detektywi zajmują się wykonywaniem tego rodzaju testów na potrzeby Klientów prywatnych, dzięki czemu można uzyskać wstępny dowód do złożenia wniosku dowodowego o zgodne z procedurą sądową przeprowadzenie oficjalnego badania.

Test DNA potwierdzający lub wykluczający ojcostwo polega na analizie substancji chemicznej, zawierającej kod genetyczny przekazywany dziecku przez rodziców. Wystarczą więc włosy z cebulkami, fragment paznokcia lub naskórka, wydzielina danej osoby, a nawet guma do żucia, aby móc ustalić prawdę. W trakcie postępowania sądowego używa się krwi matki, potencjalnego ojca, a także dziecka, a skuteczne jest również zastosowanie śluzówki znajdującej się po wewnętrznej stronie policzka.

 

Badania DNA na ojcostwo - identyfikacja śladów biologicznych:

Identyfikacja śladów biologicznych. Dzięki nowoczesnym technologiom badania zmienności jądrowego DNA możliwa jest identyfikacja nawet niewielkich śladów krwi, śliny, nasienia czy potu.

Minimalnej wielkości ślady biologiczne pozostawione na kopertach, znaczkach czy niedopałkach papierosów mogą mieć kluczowe znaczenie z punktu widzenia wykrycia sprawców przestępstw lub eliminacji osób podejrzanych.

W przypadkach wykrycia mieszaniny męskiego i żeńskiego materiału biologicznego (np. w sprawach gwałtów) stosowana jest analiza zmienności męskiego chromosomu Y

Do identyfikacji najtrudniejszych śladów biologicznych, np. pojedynczych włosów ludzkich pozbawionych cebulki włosowej wykorzystywane są techniki analizy mitochondrialnego DNA (mtDNA) - dziedziczonego w linii matczynej

i odpornego na działanie czynników zewnętrznych degradujących materiał genetyczny.

 

Identyfikacja szczątków:

Identyfikacja osobnicza szczątków ludzkich o zaawansowanym wieku i bardzo złym stanie zachowania. Szczątki, np. niewielkie elementy szkieletu mogą liczyć od kilku do nawet kilkudziesięciu lat.
W ich identyfikacji wykorzystywane są analizy zmienności jądrowego i mitochondrialnego DNA.

 

Pochodzenie ewolucyjne:

Określanie pochodzenia ewolucyjnego (tzw. przynależności haplogrupowej) chromosomu Y (w linii ojcowskiej) oraz mitochondrialnego DNA (w linii matczynej).
Badania takie wykonywane są najczęściej na życzenie osób prywatnych, które interesują się swoim genetycznym rodowodem. W niektórych przypadkach wyniki takich badań umożliwiają również określenie pochodzenia etnicznego.
Dzięki tzw. datowaniu molekularnemu i analizie filogeograficznej można określić czas i miejsce, w którym wyodrębniła się dana linia matczyna lub ojcowska - przykładowo, można stwierdzić, że kobieta, która dała początek linii matczynej reprezentowanej przez badaną osobę, żyła około 15.000 lat temu na Bliskim Wschodzie.

Nasze warszawskie biuro detektywistyczne współpracuje z jednym z wiodących Akademickich Ośrodków Genetyki, więc wszystkie uzyskane wyniki badań są jednoznaczne i wiarygodne. potwierdzone stosownymi sprawozdaniami z przeprowadzonych badań.

1

Jak przebiega badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo polega na pobraniu próbek DNA od domniemanego ojca, dziecka, a często także od matki, aby zwiększyć dokładność testu. Próbki są zazwyczaj pobierane poprzez wymaz z wewnętrznej strony policzka, co jest bezbolesne i szybkie. Następnie próbki są analizowane w laboratorium w celu porównania profili genetycznych.

2

Jak dokładne jest badanie DNA na ojcostwo?

Badanie DNA na ojcostwo jest niezwykle dokładne, a jego wynik ma pewność na poziomie powyżej 99,99% w przypadku potwierdzenia ojcostwa oraz 100% w przypadku jego wykluczenia. Wysoka dokładność testu wynika z analizy unikalnych markerów genetycznych, które są dziedziczone przez dziecko od obu rodziców.

3

Ile czasu trwa uzyskanie wyników badania DNA na ojcostwo?

Czas oczekiwania na wyniki badania DNA na ojcostwo zależy od laboratorium, które przeprowadza test. Zazwyczaj wyniki są dostępne w ciągu 3 do 7 dni roboczych od momentu otrzymania próbek przez laboratorium. Niektóre laboratoria oferują także opcję przyspieszoną, która może skrócić czas oczekiwania do 24-48 godzin.

4

Czy wynik badania DNA na ojcostwo jest uznawany w sądzie?

Tak, wyniki badania DNA na ojcostwo mogą być uznawane w sądzie, pod warunkiem że badanie zostało przeprowadzone zgodnie z odpowiednimi procedurami. Oznacza to, że próbki muszą być pobrane, przechowywane i analizowane zgodnie z ściśle określonymi standardami. W przypadku testów na potrzeby sądowe, wymagany jest nadzór nad pobieraniem próbek, aby zapewnić ich autentyczność.

5

Ile kosztuje badanie DNA na ojcostwo?

Koszt badania DNA na ojcostwo może się różnić w zależności od laboratorium i rodzaju testu. Standardowe testy mogą kosztować od 500 do 1500 złotych. Testy wymagające dodatkowych procedur, takich jak testy sądowe, mogą być droższe. Warto skontaktować się z wybranym laboratorium, aby uzyskać dokładną wycenę i dowiedzieć się o dostępnych opcjach płatności.

Zaufali nam

logo IBM
logo Biedronka
logo Lilly
logo Toyota
logo Whirlpool
logo Regus
Zapoznaj się z naszym blogiem

Dowiedz się, jak rozwiązujemy zagadki, jakie techniki stosujemy i poznajcie najbardziej zaskakujące przypadki z przeszłości i teraźniejszości.


Sprawdź nasze inne usługi

Poznaj naszą ofertę dodatkową i odkryj, jak możemy pomóc Ci pomóc. Razem ścigamy prawdę!


mapa województw Polski

Obszar działania

Główne biuro detektywistyczne znajduje się w Warszawie, niemniej podejmujemy się prowadzenia spraw z całej Polski, prosimy o kontakt, pomożemy.

Podejmujemy się prowadzeniem spraw na terenie całego kraju


Skontaktuj się z nami

Skontaktuj się z nami, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej na wszystkie Twoje pytania, Odwiedź również nasze biuro, by opowiedzieć o swoim problemie.

Nasze biuro

ul. Wincentego Rzymowskiego 47
02-697 Warszawa

Formularz kontaktowy